#2 Pomnik ofiar I Wojny Światowej w Otmuchowie

#2 Pomnik ofiar I Wojny Światowej w Otmuchowie

W dzisiejszym krótkim wpisie chciałbym przybliżyć nieistniejący już obiekt małej architektury naszego miasta. Jest nim pomnik upamiętniający 81 ofiar z Otmuchowa poległych podczas I Wojny Światowej.


Treść sentencji w oryginale brzmi:
„GEDENKE, DASS 81 KAMERADEN AUS OTTMACHAU IM WELTKRIEGE 1914-1918 AUCH FÜR DICH DEN HELDENTOD STARBEN”
 
Można ją przetłumaczyć jako:
„PAMIĘTAJ, PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ 1914-1918, 81 TOWARZYSZY Z OTMUCHOWA POLEGŁO BOHATERSKO TAKŻE ZA CIEBIE”

Źródło: prywatne zbiory autora

 
Opracowaniem projektu oraz wykonawstwem zajął się kłodzki kamieniarz i rzeźbiarz Franz Wagner. Materiał, z jakiego wykonano pomnik to Szczeliński piaskowiec ciosowy. Wysokość rzeźby to 3.80m, proporcje figur żołnierzy były o półtora raza większe od proporcji ciała przeciętnego człowieka. Pomnik został wykonany w 1933 r. oraz uroczyście zainaugurowany 15 października 1933 r. Obiekt prawdopodobnie został zniszczony przez wojska radzieckie podbijające Otmuchów w 1945 r.
 
Uroczystość uwieczniona na poniższym zdjęciu, prawdopodobnie przedstawia  inaugurację odsłonięcia pomnika z dnia 15 października 1933 r.
 

 

Źródło: fotopolska.eu

 

 
Drogi czytelniku, jeśli posiadasz jakiejś informacje dotyczące wyżej opisanego zagadnienia lub uważasz, że przedstawiona przeze mnie teoria jest błędna, prosiłbym uprzejmie o kontakt mailowy. Zależy mi na opisaniu oraz uwiecznieniu, zazwyczaj pomijanych, bądź zapomnianych, świadków historii naszego regionu.
 
Oświadczam, iż w żaden sposób nie wyznaję, ani nie wspieram ideologii nazistowskiej, a przedstawiony tutaj symbol pojawił się jedynie w dozwolonym kontekście historycznym.
 
Pozdrawiam
mgr inż. arch. Wojciech Kruszyński

Copyrights ©2022: Shape Studio Pracownia Projektowa | Regulamin i polityka prywatności